Quadro Development proponuje kolejną kameralną inwestycję na mieszkaniowej mapie Poznania. Projekt Rynek Wschodni powstanie przy ulicy Smolnej, tuż obok Rynku Wschodniego i ulicy Głównej.
Lokalizacja ta to miejsce pełne historii. W czasie prac wykopaliskowych przy ulicy Smolnej w 2011 roku natrafiono na ślady osady sprzed 5000 lat. Odkryto fragmenty narzędzi krzemiennych i naczyń ceramicznych z epoki brązu i żelaza. Natomiast pierwsze wzmianki pisane pochodzą z XII i XIII wieku, kiedy to Główna stanowiła osadę biskupów poznańskich, którzy w okolicach ulicy Nadolnik posiadali swoją letnią rezydencję i niezachowany kościół Wszystkich Świętych. W XVI i XVII wieku Główna stanowiła znaczną osadę, w której mieściły się trzy młyny wodne, folusz i tartak. W 1797 Prusacy skonfiskowali majątki kościelne, a co za tym idzie Główna przestała być wsią kościelną, zachowując jednak aż do XIX wieku charakter wiejski. W 1785 roku wieś po raz pierwszy ukazała się na planie Poznania.
Natomiast historia Rynku Wschodniego to już początek XX w., kiedy powstały pierwsza plany jego wytyczenia. Północną, prawie całą wschodnią i zachodnią, pierzeje zabudowano dość szybko kamienicami. Południowa posiadała charakter gospodarczy, lecz z czasem i tutaj przyjęła się funkcja mieszkaniowa. Na rynku rozwijał się handel i usługi, a z czasem otoczyły go coraz okazalsze domy. Z Rynkiem Wschodnim nierozerwalnie związane są dzieje straży pożarnej, której pierwszą strażnicę wybudowano właśnie przy ulicy Smolnej róg Rynku Wschodniego. Jej początki to rok 1900, a ćwierć wieku później nastąpiła przebudowa. Dostawiono wartownię oraz zainstalowano połączenie z centralą w Poznaniu. Budynek składał się z czterokonnej stajni, dwóch garaży, gazowni i biura telegrafisty W 1947 od strony zachodniej dobudowano wieżę. Strażnica została wyremontowana w 2010.
Projekt Rynek Wschodni to miejsce gwarantujące komfort zamieszkiwania. Z naszej inwestycji kilka minut zajmie dojazd samochodem do Ronda Śródka. Oczywiście funkcjonuje także sprawna komunikacja miejska. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy realizowanym budynku. Warto dodać, że w nowej perspektywie unijnej, obejmującej lata 2021-27, Miasto Poznań zamierza przedłużyć linie tramwajową pętli Zawady do stacji Poznań Wschód. Natomiast już dziś z tej stacji kolejowej można łatwo dotrzeć na Dworzec Główny, czy po prostu podróżować w różne regiony Polski. Rodziców zadowoli dobre zaplecze szkolno-oświatowe, bowiem obok inwestycji znajduje się przedszkole Mała Biedronka oraz Szkoła Podstawowa nr 45. Ponadto, w najbliższej okolicy znajdują się także liczne punkty handlowo – usługowe (m.in. Biedronka, Lidl, Poczta Polska oraz wiele innych). Miłośnicy aktywności fizycznej mogą liczyć na nadwarciańskie tereny zielone, a tam liczne ścieżki pieszo-rowerowe, w tym popularna Wartostrada. Zieloną ostoją jest również urokliwy Parku Ks. Tadeusza Kirschke. Położenie naszego projektu pozwala na swobodny dostęp do wszelkich wydarzeń kulturalno – rozrywkowych na terenie pobliskiej Śródki i Ostrowa Tumskiego.
Lokalizacja Rynku Wschodniego to gwarancja oszczędności czasu każdego dnia, a co za tym idzie, spory komfort. To mnóstwo nowych miejsc, w otoczeniu przyrody. Otwórzcie się na nowe!